Jak kłaść tapetę w narożnikach?

Tapety to świetny sposób na odmienienie każdego pomieszczenia w domu, ale wiedza, jak je wieszać, może być trudna. Ale nie musisz się martwić – dzięki naszemu przewodnikowi będziesz w stanie wieszać tapety jak zawodowiec.

Układanie tapety w narożnikach

Podczas wieszania tapet trzeba pomyśleć o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki rodzaj papieru posiadamy. Istnieją dwa rodzaje papieru: do wklejania w ścianę (PTW) i do wklejania w papier (PTP). Papiery PTW pozwalają zaoszczędzić czas i bałagan, ponieważ umożliwiają wklejanie bezpośrednio na ściany, a nie na powierzchnię papieru.

Po drugie, należy zdecydować o układzie wzoru. Na przykład, czy chcesz uzyskać efekt losowy? Jeśli tak, upewnij się, że każdy pasek jest inny niż te wokół niego, w przeciwnym razie wzór będzie wyglądał bardzo jednolicie. Powinieneś także zdecydować, w którym miejscu wzór najlepiej wyeksponuje Twoją ścianę; nie musi to być na wysokości wzroku.

Jeśli na ścianie znajduje się jakaś przeszkoda, np. gniazdko elektryczne lub włącznik światła, zmierz jej wysokość i zaznacz to na papierze, a następnie wytnij otwór tuż nad tym znakiem. Pomoże to idealnie wyrównać pierwszy pas podczas wieszania tapety.

Narożniki to najtrudniejsza część wieszania tapet. Kluczem jest dokładne wymierzenie, precyzyjne przycięcie i upewnienie się, że szwy papieru idealnie się pokrywają.

Oderwij z rolki tyle papieru, abyś mógł wygodnie z nim pracować. Odmierz od ściany pod kątem 90 stopni, aby zaznaczyć miejsce, w którym należy go przyciąć. Następnie przytnij wzdłuż tej linii.

Zacznij wieszać papier w rogu pokoju. Powieś ją tak samo, jak każdą inną tapetę, z tą różnicą, że krawędzie powinny być przycięte do siebie, a nie zachodzić na siebie.

Następnie weź kolejny kawałek tapety i powtórz tę czynność na sąsiedniej ścianie – ale zatrzymaj się, gdy dojdziesz do rogu, w którym kończy się pierwszy kawałek. Dzięki temu szwy nie będą na siebie nachodzić, a między dwoma kawałkami papieru nie pojawią się szczeliny.

Po zawieszeniu tych dwóch kawałków papieru dociśnij je do siebie pod kątem 90 stopni, tak aby utworzyły szczelny szew w rogu pokoju.

Kilka rzeczy do zapamiętania

Po pierwsze warto wiedzieć, że tapety występują w dwóch różnych szerokościach. Standardowa szerokość to 27 cali, a szersza – 36 cali. Łatwiej będzie Ci umieścić tapetę w rogach, jeśli masz szerszą szerokość, ale jeśli masz tylko standardową szerokość, nie martw się o to, ponieważ nadal możesz to zrobić.

Podczas układania tapety w narożniku praca od góry w dół jest łatwiejsza niż od dołu do góry. Dlatego rozpoczynając pracę w rogu, upewnij się, że w miarę możliwości zaczynasz od sufitu.

Zawsze rozpoczynaj pracę od górnego rogu, a następnie w dół, zachowując ciasne szwy i pracując od jednej strony ściany do drugiej. Pozwoli to na dopracowanie ewentualnych błędów w trakcie pracy, ponieważ gdy tapeta znajdzie się na ścianie, niełatwo będzie ją usunąć.

Przed zawieszeniem tapety zawsze pozwól jej zaaklimatyzować się w nowym środowisku, pozostawiając ją w stanie rozłożonym.

Informacje praktyczne

Tapetowanie narożników to prosty proces i kolejny krok w nauce tapetowania. Jednak pierwszy narożnik może być przerażający! Należy uważać, aby nie ciągnąć i nie rozciągać papieru podczas pracy.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo papieru na górze ściany, aby uzyskać ładną zakładkę. Nie przejmuj się nadmiarem papieru na dole ściany – zostanie on przycięty później.

Umieść tapetę na ścianie i mocno dociśnij do rogu.

Za pomocą wałka do szwów lekko przetocz krawędź papieru na ścianie, aby upewnić się, że papier będzie dobrze przylegał do narożnika. Nie roluj nad szwem między rogiem a ścianą.

Złóż nadmiar materiału za rogiem, tak aby był on przytrzymywany przez krawędź dociśniętą do rogu.

Odetnij nadmiar materiału u dołu ściany za pomocą prostego liniału i żyletki lub nożyczek.