Ogrzewanie podłogowe jest bardzo popularne w domu. Rurki cieplne są zwykle układane w jastrychu podłogowym. Temperatura w pomieszczeniu jest zwykle ustawiona na 20°C, ale są tacy, którzy wolą ustawić ją na wyższą.
Ogrzewanie podłogowe to termostat. Termostat jest ustawiony na określoną temperaturę. Temperaturę tę można wybrać samemu. Temperatura zależy od sytuacji w domu. Jeśli masz więcej niż jeden termostat, możesz ustawić różne temperatury w różnych miejscach. Na przykład w pokoju dziennym może być cieplej niż w sypialni. W ten sposób oszczędzasz energię, ponieważ ogrzewasz tylko te pomieszczenia, w których rzeczywiście korzystasz z ogrzewania podłogowego. Można również całkowicie wyłączyć ogrzewanie podłogowe, gdy nie jest ono używane lub gdy w domu są osoby wrażliwe na ciepło, np. małe dzieci lub osoby starsze.
Wybierając temperaturę dla systemu ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę, jak ciepły jest dom i jak duża jest izolacja pomiędzy podłogą a powietrzem zewnętrznym. Ogólnie rzecz biorąc, podczas korzystania z ogrzewania podłogowego zalecamy utrzymywanie temperatury w domu na poziomie 20 stopni Celsjusza lub niższym, jeśli to możliwe. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach energii przy jednoczesnym utrzymaniu komfortowego poziomu ciepła w całym pomieszczeniu.
Idealne ustawienie temperatury różni się w zależności od pomieszczenia i pory roku, ale jeśli ustawisz termostat w zakresie od 18 do 20 stopni Celsjusza, prawdopodobnie będziesz zadowolony z wyników we wszystkich pomieszczeniach domu przez większość roku.
Ogrzewanie podłogowe to doskonałe źródło ciepła w Twoim domu.
Zapewnia przyjemne i komfortowe ciepło dzięki ogrzewaniu niskotemperaturowemu. Ze względu na niską temperaturę, ogrzewanie podłogowe wymaga dłuższego czasu na ogrzanie domu, ale zapewnia również równomierny klimat w pomieszczeniu.
Ogrzewanie podłogowe nie posiada systemu, w którym powietrze jest wydmuchiwane w pomieszczeniu, dzięki czemu nie występują nieprzyjemne przeciągi. Ponadto, ogrzewanie podłogowe jest prawie bezgłośne.
Temperaturę roboczą systemu ogrzewania podłogowego można ustawiać niezależnie za pomocą termostatu. W tym celu dostępne są różne rodzaje termostatów:
- Grupa pompowa sterowana termostatem
- Rozdzielacz sterowany termostatem
- Termostat pokojowy
Jeśli ogrzewanie podłogowe ma sterować niezależnie kilkoma pomieszczeniami, zaleca się zastosowanie grupy pompowej sterowanej termostatem. Ile pomp należy zainstalować, można ustalić za pomocą modułu obliczeniowego na naszej stronie internetowej. Ten artykuł pokazuje, ile pomp jest potrzebnych w zależności od powierzchni podłogi i pożądanej średniej temperatury w pomieszczeniu.
Ogrzewanie podłogowe to doskonały sposób na zapewnienie ciepła stopom.
Istnieją jednak różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Wybór rur grzewczych lub systemu z podgrzewaną wodą zależy od sytuacji. W przypadku remontu lub nowej budowy łatwo jest wybrać ogrzewanie podłogowe z ciepłą wodą. Można je podłączyć do kotła centralnego ogrzewania lub kupić dodatkowe urządzenie. W przypadku remontu często wybiera się elektryczne ogrzewanie podłogowe, ponieważ jest ono łatwiejsze do zainstalowania.
Jeśli zdecydujesz się na elektryczne ogrzewanie podłogowe podłączone do kotła centralnego ogrzewania, zauważysz, że temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa niż w przypadku podłączenia elektrycznego ogrzewania podłogowego bezpośrednio do licznika energii elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że woda w rurach centralnego ogrzewania szybciej się nagrzewa i dlatego dom będzie się szybciej nagrzewał. Ponadto, z dowolnego miejsca na świecie można łatwo regulować temperaturę systemu ogrzewania podłogowego i ustawić ją na taką, która najbardziej nam odpowiada.
Istnieje wiele powodów, dla których warto zastosować termostat w systemie ogrzewania podłogowego z ciepłą wodą:
- Oszczędzasz na kosztach energii
- Nie zapomina się o wyłączeniu ogrzewania podłogowego.
- Zapewnia, że w domu nie będzie zbyt ciepło ani zbyt zimno.