Elewacja – jak ją wykończyć?

Tynkowanie, ocieplanie i wykańczanie elewacji jest jednym z końcowych etapów budowy domu. Prace te mają za zadanie poprawić parametry termiczne obiektu oraz zapewnić mu estetyczny wygląd. Inwestorzy często stają przed problemem wyboru materiałów, które zastosują do wykończenia budynku, a także szukają odpowiedzi na pytania: kiedy ocieplić dom, jaki rodzaj tynku wybrać oraz jakie są koszty wykończenia elewacji.

Rodzaje tynków – który wybrać?

Na obecnym rynku możemy wybierać wśród wielu rodzajów tynków elewacyjnych. Możemy podzielić je na tynki cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Do zewnętrznych tynków cienkowarstwowych należą:

  • tynki mineralne – charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na działanie warunków atmosferycznych oraz dobrą przepuszczalnością. Dostępne są głównie w odcieniach pastelowych. Ich wadą jest to, że szybko się brudzą , ponieważ chłoną wodę deszczową.
  • tynki akrylowe – z pośród rodzajów tynków cienkowarstwowych zewnętrznych są one w najmniejszym stopniu narażone na pęknięcia, ponieważ są bardzo elastyczne. Tynki akrylowe występują w wielu kolorach, ich barwy nie blakną. Charakteryzują się wielością struktur, niewielka nasiąkliwością oraz paroprzepuszczalnością. Do odmian tynków akrylowych należą tynki akrylowo-silikonowe oraz tynki mozaikowe.
  • tynki silikonowe – charakteryzują się one bardzo wysoką jakością, niewielką nasiąkliwością, dobrą paroprzepuszczalnością oraz są elastyczne i odporne na wchłanianie brudu. Tynki te zachowują kolor prze lata, nie blakną, a także są odporne na glony i grzyby. Tynki silikonowe praktycznie łączą w sobie zalety wszystkich pozostałych tynków cienkowarstwowych.

Natomiast zewnętrzne tynki grubowarstwowe są tynkami tradycyjnymi, które są przeznaczone do wykańczania ścian betonowych i murowanych. Po ich ułożeniu mają grubość około 2-3 cm i są o wiele tańsze od tynków cienkowarstwowych. Wśród nich można wyróżnić tynki cementowe i cementowo-wapienne. Pierwsze z nich są bardziej wodoszczelne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, z kolei drugie są tańsze i charakteryzują się lepszą trwałością.
Porównując tynki cienkowarstwowe i grubowarstwowe ze sobą można stwierdzić, że tynki cienkowarstwowe posiadają większa różnorodność faktur i bogatszą kolorystykę. Są bardziej uniwersalne i elastyczne, jednak są sporo droższe od tynków grubowarstwowych.

Termomodernizacja budynku – czy warto?

Termomodernizacja budynku posiada wiele atutów. Przede wszystkim ocieplenie domu pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, zwiększa komfort cieplny domowników, ułatwia utrzymanie temperatury wewnątrz pomieszczeń, a także wpływa na estetykę budynku. Należy pamiętać, że w budynku nieocieplonym w zimie jest zwykle za zimno, a w lecie za gorąco. Termomodernizacja obiektu ma również minusy. Jej główną wadą jest stosunkowo wysoki koszt przeprowadzenia prac i zakupu niezbędnych materiałów. Jednak zalety przeważają i w dłuższej perspektywie czasu ocieplenie domu z pewnością przyniesie wymierne korzyści.

Ocieplenie domu – kiedy je wykonać?

Termomodernizację domu warto wykonać, jednak nie zawsze jest na nią odpowiedni czas. Przeciwskazaniem może być etap prac podczas budowy domu. Jeżeli wykonaliśmy tynkowanie domu bez ocieplenia , musimy pamiętać, że tynki powinny mieć możliwość odparowywania, w ten sposób zapobiegniemy gromadzeniu się wilgoci. Dlatego z ociepleniem domu warto poczekać, specjaliści zalecają odczekać od około 6 miesięcy do około roku. Dodatkowo, warto wiedzieć, że prace dociepleniowe należy przeprowadzać w temperaturach od 5 do 25 stopni Celsjusza. Nie powinno się ich wykonywać na spękanych ścianach ani na odpadającym tynku.

Koszty wykończenia elewacji

Koszty wykończenia elewacji są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wybranych materiałów. Dodatkowymi kosztami są ociepleni i robocizna. Można oszacować, że koszty wykończenia elewacji mogą wynosić około 100 do 250 zł za metr kwadratowy.