Dom z ogrodem jest marzeniem wielu osób. Niektórzy decydują się na zakup gotowego budynku, a inni stawiają na budowę własnego gniazdka. Druga opcja ma wiele atutów, przede wszystkim można zaplanować przestrzeń według swoich wymagań i gustu, a także dobrać odpowiednio niezbędne technologie, dzięki czemu koszty eksploatacji budynku będą zdecydowanie niższe niż w przypadku domu z rynku wtórnego. Jednak proces budowy jest długotrwały i nie należy do najprostszych, dlatego wielu osobom sen z powiek spędza budowa domu etapy i czas realizacji. Dla ułatwienia poniżej przygotowaliśmy kilka rad jak rozpocząć i poprowadzić budowę, aby przebiegła ona sprawnie i bezproblemowo.
Krok pierwszy: Wybierz plan i załatw niezbędne formalności!
Jest to jeden z najważniejszych etapów, dlatego warto się do niego dobrze przyłożyć. Na samym początku należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dostępnym w urzędzie miasta lub gminy i sprawdzić czy działka, na której planujemy budowę jest pod nią przeznaczona. Jeżeli nasza działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to w takiej sytuacji należy złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Następnie należy wybrać projekt domu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych, różnorodnych projektów, zarówno tańszych jak i droższych. Dla bardziej wymagających osób, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług architekta, który zaprojektuje budynek zgodnie z naszymi wskazówkami i oczekiwaniami. Po wyborze projektu należy rozpocząć starania o pozwolenie na budowę. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do starostwa powiatowego. Trzeba do niego załączyć między innymi projekt domu oraz oświadczenie o prawie do dysponowania działką. Na pozwolenie na budowę, jeśli dokumenty są kompletne czeka się ustawowo do 65 dni, jego uzyskanie jest darmowe, musimy jednak pokryć koszty opłat skarbowych. Przed rozpoczęciem budowy należy również wybrać kierownika budowy, a także zaopatrzyć się w dziennik budowy.
Wybór wykonawcy
Wybór wykonawcy jest niezwykle ważny i może zaważyć na sukcesie całego przedsięwzięcia. Dlatego przy wyborze ekipy do budowy domu należy kierować się przede wszystkim jej doświadczeniem oraz posiadanym uprawnieniom. Dodatkowo warto zapoznać się z referencjami danej firmy, a także poszukać opinii na jej temat. Ponadto, należy również zwrócić uwagę na kompleksowość oferowanej usługi oraz jej cenę. Pamiętajmy, że najtańszy wybór nie zawsze w efekcie okazuje się być dobry.
Stan surowy otwarty
Po załatwieniu formalności i wyborze wykonawcy kolejnym etapem jest stan surowy otwarty. Na początku należy przystąpić do przygotowania placu budowy. W tym celu należy między innymi wyrównać, zagospodarować i zabezpieczyć teren, przeprowadzić pomiary geodezyjne, a także zapewnić niezbędną infrastrukturę techniczną. Na placu budowy obowiązkowo należy umieścić tablicę informacyjną. Po wykonaniu powyższych czynności, kluczowym elementem jest budowa solidnych fundamentów, które są podstawą każdego budynku. Kolejnymi pracami do przeprowadzenia jest budowa ścian, stropów, schodów, a także dachu.
Stan surowy zamknięty
Na stan surowy zamknięty składają się między innymi: wstawienie okien i drzwi, wykonanie przyłącza instalacji wewnętrznych takich jak np. instalacji elektroenergetycznej, wodno-kanalizacyjnej czy gazowej. Po wykonaniu tych praca należy położyć tynki i wylewki ora zabrać się za ocieplenie domu z zewnątrz. Po zakończeniu stanu surowego pozostaje tylko wykończenie budynku zgodnie z naszymi możliwościami i oczekiwaniami.
Czas budowy
Czas trwania budowy domu pod klucz jest uzależniony od wielu czynników i może wynosić od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Jest on uzależniony między innymi od możliwości finansowych inwestora, a także pogody. Warto pamiętać, że przy minusowych temperaturach nie powinno wykonywać się tynków ani wylewek. Przed zamieszkaniem w nowym budynku ,należy zgłosić zakończenie budowy i przeprowadzić odbiór domu.