Przestronny, wygodny taras jest idealnym miejscem do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego wiele osób posiadających dom lub planujących jego budowę, pragnie aby taras był jego częścią. Budowa tarasu z drewna jest jedną z najczęściej wybieranych możliwości na polskim rynku. Jak go wykonać? Jakie są jego zalety, a jakie wady? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Plusy i minusy tarasu z drewna
Do głównych zalet drewnianych tarasów należy:
- drewno nie nagrzewa się latem, dzięki czemu można chodzić po tarasie nawet boso,
- drewno o każdej porze roku jest stosunkowo ciepłe w dotyku,
- drewno jest łatwe do obróbki, dzięki czemu można z czasem nanosić zmiany wedle własnych upodobań (np. można je pomalować),
- drewno amortyzuje upadki,
- tarasy z drewna są przytulne i estetyczne, posiadają swój nieodparty urok,
- można je ułożyć nawet z dużych elementów,
- są przyjazne środowisku, drewno jest materiałem naturalnym, ekologicznym oraz biodegradowalnym.
Tarasy z drewna posiadają również kilka minusów, takich jak na przykład:
- są niezbyt trwałe, wymagają okresowej konserwacji,
- są wymagające w utrzymaniu – są podatne na warunki atmosferyczne i działanie różnego rodzaju szkodników,
- są trudne do utrzymania czystości.
Należy jednak pamiętać, że odpowiednio zadbany drewniany taras , mimo jego wad, może nam służyć przez długich lata i być idealnym miejscem do wypoczynku w słoneczne, letnie dni.
Budowa tarasu z drewna – od czego zacząć?
Na początku powinniśmy się zastanowić nad wyborem drewna. Na rynku dostępne jest wiele jego rodzajów, możemy wybierać zarówno wśród tańszych jak i droższych gatunków. Jednak przy jego wyborze nie należy kierować się wyłącznie ceną, ale również jakością drewna i odpornością na warunki atmosferyczne. Dodatkowo, drewno warto zakupić od zaufanego dostawcy, aby mieć pewność, że otrzymaliśmy odpowiedni produkt. Do wykonania tarasów w szczególności polecane są następujące gatunki drewna: modrzew syberyjski, deski dębowe, świerkowe lub sosnowe oraz deski z drewna egzotycznego. Dzięki wysokiej jakości drewna, będziemy się mogli cieszyć trwałością tarasu przed długie lata. Po wyborze drewna należy skompletować pozostałe niezbędne materiały takie jak: bloczki fundamentowe, piasek, beton, legary pod deski, wkręty czy oleje impregnujące.
Podłoże pod taras
Przygotowanie podłoża pod taras drewniany jest niezwykle ważne, może on zostać zbudowany m.in. na następujących podłożach:
- płyta betonowa – powinna być położona równo i posiadać niewielki spadek, który będzie ułatwiał spływanie wody deszczowej,
- kostka brukowa – można na niej bezpośrednio kłaść legary z wykorzystaniem gumowych podkładek,
- rodzimy grunt – budowa tarasu na nim jest możliwa, ale teren wymaga specjalnych przygotowań. Należy zapewnić stabilność podłoża oraz przygotować spadek umożliwiający odpływ wody deszczowej.
Warto wiedzieć, że budując taras koniecznie należy przyłożyć się do czynności jaką jest układanie bloczków betonowych pod taras , ponieważ prace te będą miały znaczny wpływ na efekt końcowy oraz jego wytrzymałość.
Jak wybrać wykonawcę?
Planując budowę tarasu z drewna warto wcześniej poszukać rzetelnego wykonawcę, który będzie posiadał odpowiednie umiejętności i doświadczenie w tego typu praca ch. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki internetowej lub poszukać wykonawcy na rynku lokalnym. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ofertami kilku konkurencyjnych firm w celu ich porównania ze sobą pod kątem ceny, czasu realizacji oraz oferowanego zakresu usług. Ponadto, warto poprosić wykonawcę o przedłożenie swoich referencji, a także poszukać opinii na jego temat. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana solidnie i profesjonalnie.