Czy powinieneś zbudować dom piętrowy czy parterowy? Jak wybrać jedno nad drugie? Oprócz Twojej osobistej opinii na temat tego, czy wolisz schody — czy nie — istnieją pewne praktyczne zalety i ograniczenia obu. Przyjrzyjmy się więc im, zaczynając od dwupiętrowych projektów.
Zalety domów dwupiętrowych
Koszt budowy niższy na metr kwadratowy. Dzieje się tak, ponieważ najdroższe elementy budowy domu — wykopy/fundamenty i krokwie/montaż dachu — są budowane na mniejszej powierzchni. Dodatkowo będziesz mieć mniejszą powierzchnię dachu do utrzymania.
Bardziej oszczędne paliwo. Zaoszczędzisz paliwo, ponieważ na metr kwadratowy mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych i dachu jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych.
Mniej odległości pokonują media. Zaoszczędzisz pieniądze (i potencjalne bóle głowy), ponieważ kanalizacja i okablowanie mają do pokonania mniejszą odległość.
Lepsze widoki. Kiedy jesteś na wysokości drzewa, twoje poglądy są lepsze.
Większa przestrzeń zewnętrzna. Ponieważ zajmujesz mniej miejsca na dom, będziesz mieć go więcej na zewnątrz.
Bardziej wszechstronny projekt. W dwupiętrowym domu jest więcej punktów mocowania na ganki, łączniki i wyboje na teraz lub w przyszłości.
Prywatność. Sypialnie na piętrze są bardziej prywatne, zwłaszcza jeśli budujesz w sąsiedztwie. Jeśli masz dzieci, docenisz funkcję sypialni na drugim piętrze, gdy Twoje dzieci wyrosną na nastolatki.
Wady domów dwupiętrowych
Brak różnorodności wysokości sufitu. Wysokości sufitu (i poddasza) są zazwyczaj niższe niż w przypadku domów parterowych o równej powierzchni i mogą nie mieć różnej wysokości w zależności od pokoju. Mogłoby to ograniczyć możliwości świetlików.
Wypadki na schodach. Schody stanowią potencjalne zagrożenie dla małych dzieci, osób starszych lub osób mających problemy z poruszaniem się. A jeśli kiedykolwiek będziesz musiał zainstalować windę schodową, spodziewaj się, że wydasz tysiące złotych.
Rozważania konstrukcyjne. Budowa dwupiętrowego domu trwa dłużej ze względu na drugie (a czasem trzecie poddasze), dodane schody i czasami głębsze fundamenty.
Zalety domu jednopiętrowego
Więcej przestrzeni życiowej na metr kwadratowy. Nie będziesz narażać powierzchni (i pieniędzy) na klatkach schodowych.
Bezpieczniejsze niż domy dwupiętrowe. Usuń klatkę schodową, a wyeliminujesz ryzyko upadków dla małych dzieci, osób niepełnosprawnych ruchowo i starszych. Ponadto w przypadku pożaru ewakuacja jest łatwiejsza (i bezpieczniejsza) niż dwupiętrowy dom.
Łatwiejsze „starzenie się na miejscu”. Jeśli planujesz pozostać w domu do emerytury, przeprowadzka może nie być konieczna. Domy parterowe są łatwiejsze do poruszania się i są łatwo dostępne dla wózków inwalidzkich.
Spokojniejsze życie. Nie usłyszysz kroków ani innych dźwięków dochodzących z góry.
Oszczędność miejsca. Z praktycznego punktu widzenia będziesz potrzebować mniej łazienek w domu parterowym, ponieważ wszystkie znajdują się na tym samym piętrze, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. Łatwiej jest też połączyć chlewnię i pralnię, oszczędzając miejsce.
Więcej opcji projektowych. Mieszkanie na jednym piętrze pozwala na większą różnorodność wysokości sufitów i świetlików.
Wady domu jednopiętrowego
Spodziewaj się zapłacić więcej. W przeliczeniu na metr kwadratowy jednopiętrowy dom jest droższy w budowie niż dom dwupiętrowy. Jest większy ślad, co oznacza więcej budynków fundamentowych i więcej materiałów dachowych. A ponieważ instalacje wodno-kanalizacyjne i ogrzewanie/klimatyzacja muszą przedłużyć długość domu, będziesz potrzebować większych (i droższych) systemów.
Mniej prywatności. Mieszkanie na jednym piętrze oznacza, że jesteś na poziomie oczu z resztą świata. Oczywiście, jeśli mieszkasz w lesie, może to nie być prawda, ale parterowe domy w sąsiedztwie mogą sprawiać wrażenie odsłoniętych i mniej prywatnych.
Wartość odsprzedaży może być niższa. Średnio domy dwupiętrowe osiągają wyższe ceny, ponieważ popyt wśród rodzin jest wyższy. Ale to może się zmienić, gdy pokolenie wyżu demograficznego stanie w obliczu emerytury (i zmniejszonej mobilności), a osoby zbliżające się do emerytury chcą „starzeć się w miejscu”.