Jak układać deski tarasowe – niezbędny przewodnik

Deski tarasowe powinny znajdować się 1 ½” od krawędzi każdej strony. Użyj swojej najprostszej deski tarasowej i połóż ją najpierw na przedniej krawędzi tarasu, naprzeciwko domu. Każda plansza powinna mieć przerwę ⅛”. Wszystkie deski tarasowe powinny kończyć się na legarach, upewniając się, że końce desek tarasowych są rozłożone naprzemiennie.

Chociaż układanie desek tarasowych może wydawać się łatwe i szybkie, warto poświęcić trochę czasu i zrobić to dobrze. Jeden mały błąd może spowodować, że będziesz musiał później usunąć wszystkie deski tarasowe, aby naprawić wyjątkowo szeroką szczelinę lub krzywą deskę tarasową.

Jak układać deski tarasowe: krok po kroku

Deski tarasowe jak układać? Zanim wykopiesz dziurę po słupku lub kupisz kawałek drewna do swojego tarasu, powinieneś dokładnie zaplanować, gdzie i jak ułożysz deski tarasowe. Od etapu planowania do montażu, układanie desek tarasowych wymaga starannego rozpatrzenia.

Zdecyduj się na układ desek tarasowych

Decydując się na układ desek tarasowych, ograniczasz się do długości desek, które można kupić w sklepie. Standardowo obrabiane drewniane deski tarasowe 5/4” mogą mieć długość do 6 metrów. Układ drewnianych desek tarasowych określi sposób oprawienia talii. Jeśli planujesz ustawić deski tarasowe równolegle do domu, legary będą biegły prostopadle do domu. Twoja główna belka pokładowa będzie również równoległa do Twojego domu.

Ustawienie desek tarasowych prostopadle do domu spowoduje powstanie legarów równoległych do domu i belek, które również biegną prostopadle do domu. Oczywiście chciałbyś, aby deski tarasowe obejmowały całą szerokość tarasu, aby uniknąć szczelin. Estetycznie będzie też wyglądał znacznie ładniej; dlatego powinieneś poświęcić większość uwagi na zakup desek tarasowych, które będą w stanie poruszać się po tej przestrzeni.

Jeśli masz naprawdę duży obszar i nie możesz kupić desek, które są tak długie, rozważ zmianę projektu, aby ułożyć deski w innym kierunku. Jeśli Twój taras ma więcej niż 20 cali szerokości i długości, możesz użyć podniesionego legara pośrodku, aby podzielić pokład na pół, co pozwoli Ci umieścić deski w połowie, jednocześnie uzyskując wyrównany wygląd bez przylegania końców desek do siebie .

Wybierz rodzaj desek tarasowych

Jeśli chodzi o wybór drewnianych desek tarasowych, przekonasz się, że lokalne sklepy z dużymi pudełkami oferują dwa rodzaje: impregnowane ciśnieniowo i zachodnie czerwone cedrowe.

Oba mają grubość 5/4” lub 2”. Pokład zbudowany z desek 2×6 będzie bardziej solidny; jednak koszt jest znacznie wyższy. Należy również wziąć pod uwagę, że deskowanie 2×6 jest prawie dwa razy większe niż deska 5/4”, więc stopy, legary i belki muszą być zaprojektowane tak, aby uwzględnić dodatkowy ciężar.

Również deski tarasowe 2×6 posiadają standardowe, proste krawędzie. Deski tarasowe 5/4” mają zaokrąglone krawędzie dla bardziej wykończonego wyglądu. Pamiętaj, że będziesz potrzebować dłuższych łączników do desek tarasowych 2×6, podczas gdy do desek tarasowych 5/4” możesz użyć wkrętów 2”.