Płyty progowe to płyty znajdujące się bezpośrednio wokół progu drzwi. Mogą one mieć wyciętą dylatację lub nie. Jeżeli nie ma szczeliny dylatacyjnej, płyty muszą mieć możliwość swobodnego przesuwania się tam i z powrotem oraz muszą mieć miejsce na rozszerzanie i kurczenie się.
Jeżeli w płycie progowej znajduje się szczelina dylatacyjna, musi być ona wystarczająco długa, aby pomieścić obie strony płyty podczas przesuwania się do przodu i do tyłu. Szczelina dylatacyjna musi być na tyle duża, aby w najszerszym miejscu nic się nie stykało w poprzek i nic nie stykało się na całej długości.
Panele bez szczelin dylatacyjnych na progu
Płyty, które nie są wyposażone w szczeliny dylatacyjne na progu, należy układać zgodnie z następującą procedurą:
- Oczyść próg i upewnij się, że jest suchy i gładki.
- Przyciąć pierwszy panel w rzędzie w taki sposób, aby po ułożeniu nie wystawał poza krawędź progu na około 1/4 cala (6 mm). 3.
- Ułóż ten panel i ułóż wszystkie pozostałe, wsuwając ich krótkie krawędzie w pióra sąsiednich paneli.
- Ułóż wszystkie panele tak, aby nie było między nimi szczelin.
- Po ułożeniu wszystkich kasetonów należy stuknąć młotkiem w każdy z nich, aby zrównoważyć ewentualne różnice grubości na progu i uniknąć nieestetycznych efektów wizualnych spowodowanych ewentualnym wypaczeniem lub odkształceniem niektórych kasetonów względem innych.
Zaletą stosowania tego typu paneli jest to, że można je łatwo i szybko złożyć, co pozwala zaoszczędzić czas podczas ich instalacji. Jeśli jednak do pokrycia jest duża przestrzeń lub nie ma zbyt wiele miejsca, panele te mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Są one również bardzo ciężkie, więc jeśli masz małą powierzchnię lub nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na te panele, to prawdopodobnie będziesz chciał rozważyć inną opcję.
Częstym problemem w budynkach komercyjnych jest brak szczeliny dylatacyjnej w betonowej płycie podłogowej na progu drzwi. W rezultacie betonowa płyta podłogowa ulega wyboczeniu i pęka z powodu rozszerzania i kurczenia się pod wpływem temperatury.
Jakie jest rozwiązanie?
Rozwiązaniem jest wycięcie szczeliny dylatacyjnej między płytami drzwiowymi lub zamontowanie przesuwnych płyt drzwiowych, które mogą uwzględniać ruchy termiczne.
Jeśli musisz zastosować podłogę drewnianą: pamiętaj, aby pozostawić szczelinę między ścianami a podłogą (1 cm), a pod każdą deską umieścić klin w kształcie litery U, aby mogła się ona rozszerzać pod wpływem wilgoci. Na drewno można też nałożyć dwie warstwy lakieru poliuretanowego lub smołowo-olejowego.
Jeśli chcesz użyć płytek na cemencie lub zaprawie: Na środku każdego pomieszczenia należy umieścić niewielką pionową szczelinę dylatacyjną w stosunku do ściany i mocno przymocować ją zaprawą lub cementem. Szerokość szczeliny musi być mniejsza niż 2 mm. Można również umieścić szczelinę dylatacyjną co 10 m² lub 10 metrów bieżących we wszystkich kierunkach, ale nie jest to konieczne, jeśli pomieszczenie jest wystarczająco małe.
Panele bez szczelin dylatacyjnych na progu.
Jeśli zamawiasz kabinę łazienkową bez szczelin dylatacyjnych, powinieneś zadbać o to, aby panele nie rozszerzały się poza otwór w ramie kabiny łazienkowej.
Najłatwiej to zrobić, jeśli zamówisz kabinę łazienkową z regulowanymi wspornikami podłogowymi (umożliwiającymi regulację wysokości do 1/2″) i jeśli pozostawisz 1/2″ szczeliny między progiem a podłogą.
Po zamontowaniu kabiny łazienkowej można ją przesunąć w górę lub w dół, aby wyrównać z dolną częścią progu.
Podczas montażu paneli w drzwiach mieszkalnych, jeśli ościeżnica jest wystarczająco szeroka, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie paneli bez szczelin dylatacyjnych na progu.
Należy pamiętać, że panele przylegające do siebie bez szczelin dylatacyjnych nie będą mogły się rozszerzać ani kurczyć bez wypaczania. Z tego powodu technika ta jest zwykle stosowana tylko w otworach drzwiowych, a nie na całej ścianie.