Jak korzystać z płatności zbliżeniowych?

Jeśli posiadasz jakiekolwiek karty płatnicze zbliżeniowe, to wiesz, że jest to bardzo wygodny sposób płatności. Nie trzeba pamiętać numeru pin i nie trzeba przechodzić przez długą kolejkę do płatności. Ale co jeśli nie wiesz jak z niej korzystać? Dlatego w tym artykule postaram się wyjaśnić wszystko na temat płatności zbliżeniowych.

Jak korzystać z płatności zbliżeniowych?

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że płatności zbliżeniowe są dostępne głównie dla kart inteligentnych. Jeśli nie masz karty inteligentnej to nie będziesz mógł korzystać z płatności zbliżeniowych. Drugą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, że płatności zbliżeniowe są oparte na technologii NFC i zostały opracowane przez MasterCard, Visa i American Express.

Płatności zbliżeniowe i NFC

Jest to główny powód, dla którego są one znane jako “dotknij i zapłać”. NFC to w zasadzie chip RFID o krótkim zasięgu, który jest wbudowany w kartę inteligentną. Jest on taki sam jak RFID (Radio Frequency Identification), ale jest od niego szybszy. Działa na odległość zaledwie 2 cm.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem płatności zbliżeniowych, to możesz zapytać, jak ta rzecz jest związana z Twoim kontem bankowym? Otóż jest to rzecz, która łączy płatności zbliżeniowe z Twoim kontem bankowym. Będzie to osobna rzecz, która będzie działać jako pośrednik między kartą inteligentną a bankiem.

Jak to działa?

Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki technologii NFC. Kiedy znajdziesz się w pobliżu terminala płatniczego, będziesz musiał stuknąć swoją kartą o terminal płatniczy. Chip NFC odczyta sygnał i zostanie on wysłany do banku. Gdy bank otrzyma sygnał, odliczy kwotę z Twojego konta bankowego.

Płatności zbliżeniowe i karta inteligentna

Płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki karcie inteligentnej. Karta inteligentna będzie działać jako pośrednik, który połączy chip NFC z bankiem. Otrzymasz sygnał, który zostanie wygenerowany z chipa NFC i zostanie on wysłany do banku. Bank potrąci kwotę pieniędzy z twojego konta bankowego.

Wnioski:

To były jedne z podstawowych rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim zaczniesz korzystać z płatności zbliżeniowych. Jest to bardzo wygodny sposób płatności i jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest to, że musisz używać chipu NFC wewnątrz swojej karty inteligentnej.